Powrót do strony głównej

Czytam


goodreads.com

KONTAKT Z AUTORKĄ

Blog > Komentarze do wpisu
Jeśli dziś sobota to jesteście głupi

W społeczeństwie spada umiejętność czytania ze zrozumieniem. Ogólnie w społeczeństwie jak sądzę. Zaraz powiecie, że to zależy od kilku czynników a jednym z nich na-pewno-ale-to-na-pewno jest wykształcenie. Otóż nie (podobnie jak wykształcenie nie jest wyznacznikiem kultury osobistej).

Można sobie obejrzeć to zjawisko w internecie. Być może jest to w jakiś sposób związane z Zawsze Wszystko Tłumaczącym Wyścigiem Szczurów. Przeciętny pracownik sektora bankowego, w przerwie na muffinkę z kawą, zwyczajnie nie ma czasu na czytanie całego, często przydługiego tekstu. Czyta wyrywkowo, zawieszając jedno oko na kluczowych czasownikach artykułu, a drugie na wystającej z prawej kolumny reklamie stanika. Pewnie dlatego musi potem nosić okulary.

Wszystko to bzdury. Jakim cudem mają więc czas na wystukanie czterystu siedemdziesięciu trzech komentarzy, z których trzysta dwanaście dotyczy prowiniencji autora artykułu, osiemdziesiąt dwa koncentrują się na ekspresyjnym wskazywaniu winnych za stan dróg i gospodarki, a pozostałe siedemdziesiąt dziewięć sugeruje, że większość rządzących to Żydzi i Masoni? Mówię wam, oni mają czas. Przerwa na muffinkę może być naprawdę długa, jeżeli macie wprawę w przeżuwaniu jednego kęsa trzydzieści razy - jak zaleca pewien dietetyk. Oni po prostu nie czytają ze zrozumieniem.

Być może receptą jest pisanie krótszych artykułów. Na przykład powyższe trzy akapity można by ograniczyć do krótkiego hasła. Niech to będzie „Wszyscy jesteście leniwi i macie pryszcze”. Na jedno wychodzi. W związku z tym wszystkich, którzy dobrnęli do końca mojej wypowiedzi pozdrawiam ciule.

sobota, 23 marca 2013, kajagrafik

Polecane wpisy

TrackBack
TrackBack URL wpisu:
Komentarze
Gość: Erzabeth, *.warszawa.mm.pl
2013/03/23 16:52:11
Owa plaga z jaką musi się mierzyć przeciętny autor tekstów w internecie, zapewne też wynika z przedziału wiekowego osób które się do komentowania dobierają.
Oczywiście to nie jest reguła, jednak z moich obserwacji wynika, że wiele bardzo młodych osób zawiera głos, nawet pod "poważnymi" artykułami, powielając zasłyszane słowa swoich dziadków i rodziców.
Innym problemem są osoby, które wcale owy artykuł nie interesuje. Chcą jedynie wyładować swoją frustrację, a artykuł służy jedynie jako miejsce pod którym można się zdetonować i przy okazji krwi napsuć innym czytającym.
Przyznam, że dla mnie najbardziej drażniący są jednak osobnicy stosujący kryptoreklamy. Np pod artykułami o chorobach( jakichkolwiek) mamy już po kilku chwilach, kilku usłużnych wegan promujących swój styl życia (rozbroili mnie swoimi wpisami pod artykułami na temat raka u dzieci).
-
fraa_farara
2013/03/27 11:32:03
Ale to nie jest tylko kwestia czytania ze zrozumieniem. Społeczeństwo jest po prostu coraz głupsze. Nie umie czytać, liczyć, łączyć faktów, wyciągać wniosków. I, wbrew pozorom, nie wywyższam się w tym zdaniu, bo przecież proces głupienia trwa od dawna i dopadł również mnie - wystarczy, że czasem porozmawiam z osobami 10 czy 15 lat starszymi ode mnie i wpadam w kompleksy. Problemem jest (chyba) to, że dzięki Internetowi ta głupota wylała się na wierzch. Dziecko dzisiaj ma na przykład bezproblemowy dostęp do głupoty tego świata - nie sądzę, żeby to pomagało mu w rozwijaniu własnej inteligencji. Nie na początku, kiedy jeszcze nie umie się połapać, że to, z czym ma styczność, to głupota. Zaczyna powtarzać rewelacje z internetowego śmietnika, a potem wchodzi mu to w krew i tak już zostaje. I sam zaczyna współtworzyć śmietnik dla kolejnych pokoleń.

Wyszłam na stetryczałą ciotkę, która wymachuje laską i krzyczy, że internety są złe, prawda...? No trudno. :( Internety są bardzo dobre, ale niebezpieczne, zwłaszcza dla bardzo młodych i niepilnowanych użytkowników. Co zrobić, wszystko ma swoje plusy dodatnie i plusy ujemne. ;)

Zabawna rzecz, tak swoją parafią: ponieważ mam dość politycznego bełkotu w prasie, gdzie wciąż powtarzają się trzy tematy na krzyż i nic z tego nie wynika, dość dawno temu porzuciłam wszelkie portale informacyjne na rzecz TVN Meteo. I cóż się okazało? Artykuł o tym, że nad Kalifornią będzie huragan? W komentarzach, że to wina Tuska! Artykuł o tym, że wokół Przylądka Dobrej Nadziei rekordowo niskie temperatury? W komentarzach, że księża to pedofile i alkoholicy! I tak dalej... Polak chyba po prostu inaczej nie potrafi. Nie ogarniam. o.O
-
kajagrafik
2013/03/27 12:37:30
Z głupoty społecznej wynika właśnie brak umiejętności czytania ze zrozumieniem. Bo z czego innego? Z roztargnienia? A co do winy Tuska to przecież czyjaś musi być a na Pana Boga krzyczeć nie wolno ;). Swoją drogą tak sobie patrzę i tak sobie myślę, że 30 lat temu ludzie zebrali się do kupy i zrobili porządek. A teraz tylko potrafią obrzucać się błotem. Założę się, że ma to związek z nieumiejętnością czytania ze zrozumieniem ;)
-
Gość: bans, *.ip.netia.com.pl
2013/05/15 13:06:14
Muszę tylko zwrócić uwagę, że "ciule" to po śląsku "ch...e".
-
kajagrafik
2013/05/15 13:16:04
Myślisz, że dlaczego ludzie z Benedykta taką polewkę mieli? ;)
-
2013/11/01 23:23:32
Wpis bynajmniej nie jest ciulaty, a choby i od gorolki. ;) Za dużo się dzieje, zbyt wielką ilością informacji jesteśmy bombardowani i zbyt wiele muszą nasze mózgi przetwarzać. Nie ma czasu się zastanawiać, więc się człowiek i myślący nawet oduczyć może. Nowy Świat... nie potrzebuje namysłu, on jest w nim wręc niewskazany, albowiem mogłoby się okazać, że tak naprawdę niewiele mamy do powiedzenia lub (o zgrozo) zbyt wiele na jakiś bliżej nieokreślony temat. Macham.
-
2013/11/01 23:30:53
W ramach tekstu jestem bardzo ciekawa, czy ktoś w ogóle załapał skąd te "ciule"...